niedziela, 12 marca 2023

Dzień, noc i pory roku, w magicznym drewnianym teatrze...

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, w jaki sposób uczono Was, nowych zjawisk i pojęć astronomicznych, takich jak na przykład: zjawisko obrotu Ziemi wokół własnej osi i wokół Słońca? 

Czy pamiętacie, jak próbowaliście zrozumieć, w jaki sposób powstają pory roku?

I właśnie nad tym tematem pragnę, pochylić się dzisiaj bardziej dogłębnie. Pokażę Wam, w jak kreatywny, prosty, a zarazem ciekawy sposób, możemy przekazać dzieciom wiedzę, która na pierwszy rzut oka, wcale nie jest tak łatwa do zrozumienia, jak nam się wydaje. 

Kto z Was kiedykolwiek słyszał o Kamishibai?

Osobiście dowiedziałam się o tym stosunkowo niedawno. Miało to miejsce na jednym z wykładów, które zresztą miały być inspiracją do pisania nowych postów na tym blogu. Był to niesamowity bodziec do zagłębienia się w  temat promowania czytelnictwa wśród najmłodszych. Zajęcia z wykorzystaniem Kamishibai to nie tylko zabawa, to również edukacja oraz twórcze działanie.

W skrócie…

Magiczny drewniany teatr


KAMI to papier, SHIBAI to teatr  –  KAMISHIBAI to Papierowy Teatr

Jest to technika czytania lub opowiadania, wywodząca się z kraju kwitnącej wiśni, czyli Japonii, wykorzystując plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę (butai), w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania skupiające uwagę publiczności.



Uważam, że jest to wyjątkowa i niespotykana metoda, która może być użyteczna, podczas wprowadzania nowości w świecie maluchów i starszaków. W przyszłości chciałabym posługiwać się nią w pracy z dziećmi, ponieważ jestem entuzjastką i zwolenniczką nietypowych pomysłów, które nie tylko eliminują poczucie nudy wśród dzieci i nauczycieli, ale również sprawiają obu stronom poczucie frajdy z tego co robią.  

Wracając do początku mojego wpisu…

Inspirując się nową techniką opowiadania i jedną z bajek, którą obejrzałam na YouTube, stworzyłam zbiór ilustracji, które mogły być użyte w drewnianymi teatrzyku, jako plansze ilustracyjne. Bardzo pomocne okazało się przy tym internetowe narzędzie do tworzenia projektów graficznych „Canva”. 

Historyjka pod tytułem „Dzień, noc i pory roku” ma za zadanie wyjaśnić dzieciom cykl zjawisk astronomicznych. Pragnę pokazać Wam, że wystarczy odrobina chęci i szczypta pomysłowości, by stworzyć coś praktycznego i wyjątkowego…


Dzień, noc i pory roku"

Cześć, miło Was poznać. Nazywam się Syriusz. 

Syriusz to imię, które wywodzi się z greki lub z łaciny. To jedna z najjaśniejszych gwiazd na niebie, zwana też Psią Gwiazdą. 

Miałem tyle kosmicznych przygód, że potrzebowałem wakacji. Lubię odpoczywać na pięknych plażach, na planecie Ziemi. Dzięki Słońcu jest ciepło i miło, mógłbym tu spędzić cały dzień. 

Ooo!

 Słońce znika, gdy zachodzi jest noc.


Jakie piękne rozgwieżdżone niebo, widać stąd tysiące gwiazd.

 Wiecie, że Słońce to też gwiazda? Wasza gwiazda!



Słońce co rano wstaje i mamy dzień.


 Gwiazdy widoczne nocą, wciąż są na niebie, ale Słońce jest najbliżej Ziemi i świeci tak jasno, że nie widać bledszych, bardziej oddalonych gwiazd. Słońce daje światło i ciepło. 
W sam raz na wakacje!!!


Tu z dołu wydaje się, że Słońce i inne gwiazdy krążą wokół Ziemi. 


Ale czy to prawda?

Sprawdźmy.

Do dzieła!!!


Z kosmosu widać, że to Ziemia się kręci. 
Na tej stronie, na którą świeci Słońce jest dzień, a po drugiej noc
Ziemia obraca się wokół własnej osi, niewidzialnej nachylonej linii od bieguna północnego do południowego. 
Z Ziemi wydaje się, jakby Słońce i gwiazdy się poruszały, ale tak naprawdę to Ziemia się kręci, chociaż tego nie czuć. To złudzenie optyczne!

Pełny obrót Ziemi trwa 24h, czyli dobę. 

 Ziemia obraca się wokół własnej osi i wokół Słońca. Pełny obrót Ziemi wokół Słońca trwa 365 i ćwierć dnia. Co cztery lata, z ćwiartek robi się cały dzień i mamy rok przestępny, liczący 366 dni. 


W tym czasie na Ziemi zmieniają się pory roku. 

Co to znaczy?

Gdy do planety docierają promienie słońca, w niektórych miejscach są silniejsze niż w innych. Wtedy jest tam cieplej, ale oś ziemi jest nachylona, wiec nie zawsze jest ciepło w tych samych miejscach.



Na przykład w Europie, gdy półkula północna jest nachylona ku Słońcu, mamy lato. 

Słońce jest wysoko na niebie, dni są dłuższe i cieplejsze. Hurra !!! 

Gdy półkula północna jest odchylona od Słońca mamy zimę. Słońce jest niżej na niebie, więc daje mniej światła i ciepła. Nie chodzimy na plaże, ale możemy oglądać gwiazdy. 

Na półkuli południowej z latem i zimą jest na odwrót. Może na ferie pojadę do Australii. 



Wiemy już, że Słońce jest gwiazdą.

Ziemi obraca się wokół własnej osi, dając dzień i noc.

Gdy Ziemia obraca się wokół Słońca zmieniają się pory roku. 




Koniec.

3 komentarze:

  1. Zaprezentowane ilustracje stworzyła Pani w Canvie? Gdyby jeszcze tylko format inny (teraz jest kwadrat), to można wydrukować i od razu wykorzystać w kamishibai. Czy da się zmienić format?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, ilustracje wykonałam na stronie Canva. Niestety, zmiana formatu nie jest możliwa w bezpłatnej wersji.

      Usuń
    2. Szkoda, zawsze jednak można wydrukować w takim formacie i pokazywać "z ręki" nie ze skrzyneczki. Natomiast kolejne pomysły sugeruję zrobić już we właściwym formacie. A te można wykorzystać np. w programie Genially, nagrywając głos do każdej ilustracji. Spróbuje Pani?

      Usuń

CZY WIESZ ŻE...

 Fascynujące ciekawostki , których być może nie znałaś/znałeś... Dziś zapraszam Was na podróż po świecie ciekawostek. Od małych faktów ...