niedziela, 19 marca 2023

Smoczy owoc rozmowy...

Dlaczego "smoczy"? Ponieważ dzisiaj poruszymy temat smoków...
Dlaczego "owoc"? Bowiem, przedstawię Wam kilka ciekawostek, naszych ostatnich rozważań, 
Dlaczego "rozmowy"? Bo gdyby nie rozmowa podczas wykładu, nie byłoby plonu w postaci "smoczego owocu". 

Myślę, że nie skłamię, pisząc stwierdzenie, że każdy z Nas, minimum raz w życiu obejrzał bajkę, film lub serial, którego postacią główną był smok.
Gdy tylko słyszę słowo "smok" w mojej głowie pojawia się obraz ziejącej ogniem Smoczycy 
z filmu "Shrek", czy też latającego po niebie słynnego Tabalugi. 

Źródło: Google Grafika 
Smoczyca
               Źródło: Google Grafika 


Smoki to jeden z puzli naszego dzieciństwa. Każde dziecko zna legendę o Smoku Wawelskim, zamieszkującym smoczą jamę pod Wzgórzem Wawelskim. Z biegiem czasu, gdy stajemy się dorosłymi ludźmi, przestajemy wierzyć w smoki, wmawiamy sobie, że to tylko bajka, która z pokolenia na pokolenie jest przekazywana, jako pewnego rodzaju tradycja. 


Fakty i plotki o smokach...
 Źródło: Google Grafika 

Przyjrzyjmy się smoczej anatomii...

Jak myślicie, czy smoki naprawdę mogły latać? 

Okazuje się, że było to praktycznie niemożliwe. Szanse na to, że smoki mogłyby latać, w rzeczywistości są naprawdę znikome.
Gdy bliżej przyjrzymy się budowie naszych kręgowców, możemy zdać sobie sprawę, że Smoki tak naprawdę nie mogły latać, ponieważ charakterystyczne łuski występujące na ich grzebiecie, nie były przekształconą parą kończyn. Smoki miały dwie pary kończyn i skrzydła. Gdyby smoki, tak jak ptaki, miały jedną parę kończyn i skrzydła, byłoby to możliwe. Mogłyby latać na przykład lotem ślizgowym. 

A co z ogniem? 

Ciekawostką jest, fakt, że żołądek smoka wypełniały gazy brzuszne, które były łatwopalne. Nasze bajkowe smoki pożywiały się chociażby słynnymi rycerzami, którzy mieli na sobie metalowe zbroje i ekwipunek, a także mogły połykać również kamienie. Podczas ocierania się metalu o skały, w połączeniu z łatwopalnym gazem dochodziło do zapłonu, w efekcie czego nasze smoki mogły "ziać ogniem".

Smoki naszych czasów...
 
Dragonflies - smocze muchy 

                  Źródło: Google Grafika                                                                              Źródło: Google Grafika 

Dracaena draco, czyli smocze drzewo

Źródło: Google Grafika 



Smocze symbole...

Chiński smok - Najpopularniejszy z chińskich symboli zwierzęcych, jest uważany za stworzenie potężne i dobre, przynoszące szczęście. Dlatego, jest tak częstym motywem w sztuce chińskiej. 
Źródło: Google Grafika 

Herb Ornety                                                     Żmij piastowski- godło księstwa czerskiego

Źródło: Google Grafika                                                                                Źródło: Google Grafika 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

CZY WIESZ ŻE...

 Fascynujące ciekawostki , których być może nie znałaś/znałeś... Dziś zapraszam Was na podróż po świecie ciekawostek. Od małych faktów ...